Repatriasiya edilmiş uşaqlara məsafədən xidmətlərin təşkili üçün texniki dəstək göstərilir
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi İraq Respublikasından 2018-2020-ci illərdə Azərbaycan Respublikasına repatriasiya edilmiş, ölkə vətəndaşı olan uşaqlardan110 nəfərin pandemiya dövründə təhsilə cəlb edilməsi, onlarla və qəyyum ailələri ilə psixoloji, hüquqi və sosial işin məsafədən aparılması istiqamətində fəaliyyətini davam etdirir.
Bu məqsədlə sosial təcrid vəziyyətində yaşayan və risk qrupundan olan 109 qəyyum ailəyə göstərilən onlayın xidmətlərin təşkilinin effektliyinin artırılması üçün Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşəbbüsü, UNİCEF və Qızılxaç Komitəsinin dəstəyi ilə planşet alınmışdır.
Qeyd edək ki, repatriasiya edilmiş uşaqlar qəyyumluğa verildikdən sonra hal-hazırda Bakı, Sumqayıt və Gəncə şəhərləri də daxil olmaqla ölkənin 23 rayonunda yaşayırlar.
Planşetlərin 22-31 iyul 2020-ci il tarixlərində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi və uşaqların yaşadıqları rayonlar üzrə İcra Hakimiyyətlərinin müvafiq nümayəndəsi ilə birgə ailələrə təqdim edilməsi nəzərdə tutulmuşdur.

Technical assistance is provided to organize remote services for repatriated children
The State Committee for Family, Women and Children's Affairs continues to work with 110 children, repatriated from the Republic of Iraq to the Republic of Azerbaijan in 2018-2020, in order to organize education process the pandemic, and to conduct psychological, legal and social work with them and their families.
For this purpose, by the initiative of the State Committee for Family, Women and Children’s Affairs with the support of UNICEF and the Red Cross Committee, 109 vulnarable families living in social were provided with electronic tablets in order to increase the effectiveness of provided online services .
It should be noted that the repatriated children now live in 23 regions of the country, including Baku, Sumgayit and Ganja.
The tablets will be presented to families on July 22-31, 2020, together with the State Committee for Family, Women and Children's Affairs and the relevant representative of the Executive Power of the regions where children live.