Uşaq hüquqlarının pozulması və onların mənafeyinə zidd olan materialların internetdə yayılması halları araşdırılaraq müvafiq tədbirlər görüləcək
Son zamanlar valideyn məsuliyyətsizliyi, diqqətsizliyi və uşaq hüquqlarının pozulması ilə müşahidə edilən video-materialların sosial şəbəkələrdə paylaşılması haqlı olaraq cəmiyyətdə təəssüf və qəzəb hissi ilə qarşılandı. Qeyd olunan faktlarla bağlı məsələlərin araşdırılması və müvafiq tədbirlərin görülməsi məqsədilə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən aidiyyəti qurumlara müraciət edilmişdir.
Təəssüflər olsun ki, bəzi valideynlərin öz övladlarına qarşı diqqətsizliyi, internet resurslarından istifadə zamanı valideyn nəzarətinin olmaması uşaqların sosial şəbəkələrdə yaşlarına uyğun olmayan paylaşımlar etməsinə, onların təhlükə ilə üzləşməsinə, hətta bədbəxt hadisələrin baş verməsinə gətirib çıxarır.
Bəzi valideynlər isə övladlarına sağlam həyat tərzini aşılamaq əvəzinə, onlarının gözü qarşısında pis örnək göstərir, hətta azyaşlı övladlarını zərərli vərdişlərə həvəsləndirərək video çəkilişlər edir və sosial şəbəkələrdə paylaşır.
Mütəmadi olaraq bu istiqamətdə maarifləndirmə işlərinin aparılmasına baxmayaraq, təəssüflər olsun ki, bu kimi hallar təkrarlanır. Nəzərə alınmalıdır ki, hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən bu kimi hallar araşdırılaraq, onlara lazımi hüquqi qiymət verilir və təqsirli bilinən şəxslər məsuliyyətə cəlb olunur.
Uşaqlar cəmiyyətin həssas təbəqəsi olaraq daim diqqətə, qayğıya ehtiyac duyur. Hər bir valideyn məsuliyyətini anlamalı və öz üzərinə düşən valideynlik vəzifələrini layiqincə yerinə yetirməlidir. Ölkəmizin Konstitusiyasında da vurğulandığı kimi uşaqların qayğısına qalmaq və onları tərbiyə etmək, ilk növbədə, valideynlərin borcudur. Hər bir valideyn düşünməlidir ki, uşaqların mənəviyyatına xələl gətirən hərəkətlər onların bir vətəndaş olaraq tərbiyəsinə mənfi təsir göstərir.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi bir daha valideynlərə müraciət edərək, onları övladlarına qarşı nəzarəti gücləndirməyə və daha məsuliyyətli olmağa çağırır.
Eyni zamanda bildiririk ki, sosial şəbəkələrdə yayılan belə məlumatların cəmiyyət tərəfindən ictimai qınaqla qarşılanması bu problemin həllində böyük rol oynayır.

Appropriate measures will be taken to investigate violations of child rights and the dissemination of materials contrary to their interests on the Internet
The recent sharing of videos on social media about parental irresponsibility, carelessness and violations of children's rights has rightly been met with regret and anger in society. The State Committee for Family, Women and Children Affairs appealed to the relevant agencies to investigate the issues and take appropriate measures.
Unfortunately, the negligence of some parents towards their children, the lack of parental control over the use of Internet resources, leads to children’s inappropriate sharings for their age in social networks, putting them in danger, and even leading to accidents.
Despite the regular awareness-raising activities in this direction, unfortunately, such cases are repeated. It should be noted that such cases are investigated by law enforcement bodies, and given the necessary legal assessments and those who are found guilty are brought to justice.
Children, as a vulnerable segment of society, need constant attention and care. Every parent must understand their responsibilities and fulfill their parental duties properly. As it is emphasized in the Constitution of our country, it is, first of all ,the duty of parents to take care of and bring up their children. Every parent should know that, actions that damage the morale of children have a negative impact on their upbringing as a worthy citizen.
The State Committee for Family, Women and Children Affairs once again calls the parents for strengthen control over their children and be more responsible.
At the same time, we note that the public condemnation of such information spread in social networks ,plays a major role in solving this problem.