“Gender bərabərliyi və media” mövzusunda konfrans keçiriləcək
Avropa Şurasının “Azərbaycanda gender bərabərliyi və media azadlığı” layihəsi çərçivəsində Avropa Şurası tərəfindən Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, Ombudsman Aparatı və Azərbaycan Mətbuat Şurasının birgə əməkdaşlığı ilə 13 may 2019-cu il tarixində saat 09:30-da “Hilton” mehmanxanasının "Sevda ballroom" zalında “Gender bərabərliyi və media” mövzusunda konfrans təşkil olunacaq.
Konfrans Avropa Şurasının 70 illiyinə və Azərbaycanda qadınlara seçki hüququnun verilməsinin 100 illiyinə həsr olunur. Konfransın keçrilməsində əsas məqsəd gender bərabərliyi və media sahəsində Avropa Şurası standartlarına dair məlumatlılığı artırmaq, Azərbaycan mediasında gender bərabərliyi mövzusuna tarixi və müasir kontekstdə nəzər salmaq və bu mövzuda açıq müzakirələrə şərait yaratmaqdır. Konfransda 80-dən çox dövlət qurumlarının, ali təhsil müəssisələrinin, diplomatik korpusun, media və vətəndaş cəmiyyətinin nümayəndələri, eləcə də xarici və yerli ekspertlər iştirak edəcək.
Konfransın açılış sessiyasında Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Hicran Hüseynova, Avropa Şurasının Bakıdakı Ofisinin rəhbəri, Səfir Zoltan Hernyes, Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (Ombudsman) Elmira Süleymanova, millət vəkili, AŞPA-nın Bərabərlik və ayrı-seçkiliyə yol verilməməsi Komitəsinin üzvü Sahibə Qafarova, millət vəkili, Azərbaycan Mətbuat Şurasının sədri Əflatun Amaşovun çıxışı nəzərdə tutulur.
Konfrans çərçivəsində “Avropa Şurası, gender bərabərliyi və media azadlığı”, “Azərbaycan Demokratik Respublikası (ADR), qadın hüquqları və media”, “Azərbaycan mediasında gender bərabərliyi: perspektivlər və problemlər” mövzuları üzrə 3 sessiya ətrafında müzakirələr keçiriləcəkdir.

Conference on “Gender equality and media”
The Council of Europe will organise a conference on “Gender equality and media” in the framework of the Project “Gender equality and media freedom in Azerbaijan” in partnership with the State Committee for Family, Women and Children Affairs, the Ombudsman Office and the Azerbaijan Press Council. The conference will take place at the Hilton Hotel (Sevda ballroom) from 09:30 to 18:00 on 13 May 2019.
The conference is dedicated to the 70th Anniversary of the Council of Europe and the 100th Anniversary of granting voting rights to Azerbaijani Women. The main aim of the conference is to raise awareness on the Council of Europe standards on gender equality and media, to review the coverage of gender equality issues in Azerbaijani media in the historical and contemporary context and to provide opportunity to open discussions. More than 80 representatives of the state authorities, higher education institutions, diplomatic corps, media and civil society as well as international and local experts will participate in the conference.
Ms Hijran Huseynova, Head of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, Ambassador Zoltan Hernyes, Head of the Council of Europe Office in Baku, Ms Elmira Suleymanova, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Ms Sahiba Qafarova, Member of Milli Majlis and Member of the Committee on Equality and Non-discrimination of the PACE and Mr Aflatun Amashov, Member of Milli Majlis and Head of Azerbaijan Press Council will address the opening session of the conference.
The three sessions of the conference will respectively focus on “Council of Europe standards on gender equality and media freedom, “Azerbaijan Democratic Republic (ADR): women’s rights and the media” and “Gender equality in Azerbaijani media: perspectives and challenges”.