Ailə Akademiyası” layihəsi çərçivəsində növbəti regional tədbir Abşeron rayonunda keçirilib
milli-mənəvi dəyərlərin gənc nəsilə aşılanması, eləcə də qadınların cəmiyyətdə fəallığının və iştirakçılığının artırılması məqsədilə yerlərdə özünüidarəetmə orqanlarının imkanlarını nəzərə alaraq, bələdiyyə orqanları ilə birgə keçirilən “Ailə Akademiyası” layihəsi uğurla davam etdirilir.
Layihənin davamı olaraq, növbəti regional tədbir Abşeron rayon İcra Hakimiyyəti ilə birgə Abşeron, Xızı rayonlarının və Sumqayıt şəhərinin bələdiyyə orqanlarının nümayəndələrinin iştirakı ilə 8 fevral 2019-cu il tarixində Abşeron rayon Heydər Əliyev Mərkəzində keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Abşeron rayon İcra Hakimiyyətinin başçısının müavini
Fuad Cəbrayılov tədbirin təşkilinə görə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinə öz minnətdarlığını bildirib. Ailənin cəmiyyətin özəyini təşkil etdiyini bildirən
Fuad Cəbrayılov “Ailə Akademiyası” layihəsinin həyata keçirilməsinin ailə dəyərlərinin qorunması və möhkəmləndirilməsi istiqamətində atılmış mühüm addım olduğunu diqqətə çatdırıb.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin əməkdaşı Azər İsalı layihə barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verib.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova ailənin möhkəmləndirilməsi, qadın və uşaq problemlərinin həlli və vətəndaş hüquqlarının müdafiəsinin dövlət siyasətinin mühüm tərkib hissələrindən biri olduğunu qeyd edib. Respublikamızda bu istiqamətdə qəbul edilən qanunlardan, aparılan davamlı islahatlardan söhbət açaraq bildirdi ki, aparılan məqsədyönlü siyasət bütövlükdə ölkəmizdə ailə institutunun inkişafına öz müsbət təsirini göstərmiş, milli adət-ənənələrimizə və mənəvi dəyərlərimizə əsaslanan Azərbaycan ailəsi möhkəm özüllü ailə modeli kimi cəmiyyətdə öz mövqeyini qoruyub saxlamışdır. Bununla yanaşı qloballaşan dünyada baş verən dəyişikliklərin Azərbaycan ailəsinə olan təsirlərini də qeyd edərək, bu mənfi təsirlərin aradan qaldırılması istiqamətində Komitənin fəaliyyəti, Bakı şəhəri və ətraf rayonlarda, eləcə də regionlarda həyata keçirilən layihələri barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verib. Cəmiyyətdə ailə dəyərlərinin qorunması, gənclərin gələcək ailə həyatına hazırlanması, valideyn-övlad münasibətlərinin düzgün tənzimlənməsi istiqamətində maarifləndirmə işlərinin həyata keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayan Sədaqət Qəhrəmanova “Ailə Akademiyası”nın bu istiqamətdə yeni layihə olduğunu bildirib. Həmçinin, layihənin daha geniş miqyasda həyata keçirilməsi işində bələdiyyələri fəal olmağa çağırıb.
AMEA-nın Fəlsəfə İnstitutunun Müasir siyasətin fəlsəfəsi şöbəsinin müdiri, professor Rəna Mirzəzadə layihənin əhəmiyyətini qeyd edərək, gənc nəslin sağlam, savadlı və vətənpərvər vətəndaş kimi tərbiyə olunmasının gələcək sağlam ailələrin formalaşmasındakı vacibliyini xüsusi vurğulayıb.
Məruzələr ətrafında Aşağı Güzdək qəsəbə məscidinin dini icmasının sədri Nemət Lətifov, Aşağı Güzdək qəsəbəsi Bələdiyyəsinin sədri Mahizər Şirəliyeva, Abşeron Rayon Ağsaqqalar Şurasının sədri Nadir Ağayev, Sumqayıt bələdiyyəsinin üzvü Akif Kərimov, Xələnc-Fındığan bələdiyyəsinin sədri Mahir Rəsulov, Loqos Psixoloji və Nitq inkişaf mərkəzinin psixoloqu Könül Cəfərova, psixoloq Xanım İsmayılzadə çıxış ediblər.
Layihə çərçivəsində bələdiyyə orqanlarında yerli sakinlərin iştirakı ilə görüşlərin il ərzində davam etdirilməsi nəzərdə tutulur.

The next event in the framework oft he project “Family Academy” was held in Absheron district.
The next regional event within the project was held in Absheron district with the participation of Absheron, Khizi districts and Sumqayit city on 8 of February of 2019 in the building of Absheron district Heydar Aliyev Center.
The event was opened by Fuad Djabrayilov, the deputy head of the executive power of Absheron district, he welcomed the participants and expressed gratitude to the Committee for carrying out of such an important awareness raising project.
The presentation “Family Academy” was made by the senior advisor of the Family Problems department of the State Committee For Family, Women and Children Affairs.
Then the floor was given to Sadagat Gahramanova, deputy chairperson of the State Committee for Family, Women and Children Affairs. Sadagat Gahramanova noted that one of the important components of the state policy is the strengthening of the family, solving problems of women and children, and protection of civil rights. Speaking about the laws adopted in this direction and the ongoing reforms, she noted that the purposeful policy has had a positive impact on the development of the family institute in our country, and the Azerbaijani family, based on national traditions and moral values, maintained its position in the society as a solid family model. Noting also the impact of changes in the globalizing world on the Azerbaijani family and informed about the activities of the Committee in eliminating these adverse effects, projects implemented in Baku city and in the regions. She also called the municipalities to be more active in implementing the project.
Then the floor was given to Rena Mirzazade, head of the department of the Institute of Philosophy.
Head of the religious community of Ashagi Guzdek settlement Nemat Latifov, chairman of the Municipality of Ashagi Guzdek Mahizar Shiraliyeva, chairman of Absheron district council of Elder Person Nadir Agayev, member of Sumgayit municipality Akif Kerimov, chairman of Khalanc-Fındgan municipality Mahir Rasulov, psychologist of Logos psychological and speech center Gonul Jafarova, psychologist Mrs. Ismayilzade spoke about the importance of themes spoked below.
Within the framework of the project municipalities are expected to hold meetings with the participation of local residents throughout the year.