Azərbaycan BMT-nin CEDAW Komitəsinə altıncı dövri hesabatı hazırlayır
BAKI, 20 noyabr 2018 - Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi və BMT-nin Əhali Fondunun Azərbaycan nümayəndəliyi Qadınlara qarşı ayrı-seçkiliyin ləğvi üzrə Komitəyə (CEDAW) altıncı dövri hesabatın hazırlanması məqsədilə müvafiq hökumət qurumlarının gender məsələləri üzrə məsul nümayəndələrinə bacarıqların artırılmasına dair ikigünlük təlimə start veriblər.
Təlim iştirakçılarına CEDAW konvensiyasının həyata keçirilməsi üzrə hesabatın əsas hazırlanma qaydaları, proseslər və təlimatlar barəsində ətraflı məlumat verilib. Təlim beynəlxalq mütəxəssis Mary Shanti Dairiam tərəfindən təqdim edilib. Xanım Dairiam təlim iştirakçılarına CEDAW Komitəsinin hökumətlərin verdiyi dövri hesabatların və Əlavə Protokolların baxılması nəticəsində və diqər əsas öhdəliklər üzrə verdiyi məsləhətlər, müşahidələr və tələblər barəsində məlumat verib.
Açılış nitqi ilə çıxış edən Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri Dövlət Komitəsinin sədrinin müavini Aynur Sofiyeva Azərbaycan Hökumətinin qadın hüquqlarının müdafiəsinə və bərabər imkanların yaradılmasına böyük önəm verildiyini qeyd edib.
BMT-nin Əhali Fondunun Azərbaycan nümayəndəliyinin gender üzrə proqram müşaviri Bəhicə Əliyeva “Qadınlara qarşı ayrı-seçkiliyin ləğv edilməsi üzrə Konvensiyanın” prinsiplərinə qadınların hüquqlarının qorunması naminə riayət edilməsinin vacibliyini qeyd edib.
Azərbaycanın beşinci dövri hesabatı 2015-ci ildə təqdim edilib. Bu hesabatda CEDAW Komitəsi dövlət tərəfindən 2009-cu ildə dördüncü dövri hesabatında verilmiş tövsiyələr nəticəsində qanunvericilik islahatlarının keçirilməsini yüksək qiymətləndirməklə yanaşı, Azərbaycan hökumətinə qadınların hüquqlarının təşviqi məqsədilə bir neçə mühüm addımların atılmasını məsləhət görüb. Bunların arasında doğulanlar arasında oğlan uşaqlarına verilən üstünlüyün aradan qaldırılması istiqamətində qurumlararası Fəaliyyət Planı, Məişət Zorakılığının qarşısının alınmasında milli strateqiya və Milli fəaliyyət planı qəbulu, eləcə də “Qadınlara qarşı zorakılığın və məişət zorakılığının qarşısının alınması və onunla mübarizə haqqında Avropa Şurasının Konvensiyası”nın ratifikasiyası üçün zaman çərçivəsinin müəyyən edilməsi durur.
Bir çox vaxt “Qadınlar Konvensiyası” adlandırılan "Qadınlara qarşı ayrı-seçkiliyin bütün formalarının ləğv edilməsi haqqında" beynəlxalq konvensiya 1979-cu ildə BMT-nin Baş Assambleyası tərəfindən qəbul edilib. Azərbaycan Respublikası 1995-ci ildə həmin konvensiyanı ratifikasiya edərək sözü gedən prosesə qoşulub.
Konvensiyanı ratifikasiya etmiş və ona qoşulmuş ölkələr sənədin müddəalarını yerinə yetirərək gender bərabərliyinə təkcə “de jure” deyil, eləcə də faktiki hər bir kişi və qadın tərəfindən hiss ediləcək dərəcədə nail olmaq hüquqi öhdəliyini qəbul edirlər. Bundan əlavə ölkələr Konvensiyanın ratifikasiyasından bir il sonra ilk milli hesabatlarını, daha sonra növbəti hər dörd il ərzində sazişdən irəli gələn öhdəliklər üzrə görülmüş tədbirlər üzrə hesabat verirlər. Azərbaycan Hökuməti altıncı dövri hesabatı 2019-cu ilin mart ayında təqdim edəcək.

BAKU, 20 November 2018 - The State Committee on Family, Women and Children’s Affairs of the Republic of Azerbaijan and the United Nations Population Fund (UNFPA) held capacity-building workshop for development of the sixth periodic State Report of the Government to the UN Committee on Elimination of All Forms of Discrimination against Women (CEDAW). The workshop brought together main gender focal points of line ministries, involved in crafting the report.
The participants were informed in detail about the rules, processes and guidelines regarding preparation of the periodic report on CEDAW implementation. The workshop was delivered by a renowned international expert Ms. Mary Shanthi Dairiam, who elaborated on the CEDAW Committee’s functions to assess state party compliance with obligations under CEDAW by reviewing the state party reports, issue concluding observations, general recommendations and review the cases under the Optional Protocol. She also provided information on the core principles of the Convention.
Azerbaijan has submitted its fifth periodic report back in 2015. Along with welcoming the progress achieved since the consideration in 2009 of the state party’s fourth periodic report in undertaking legislative reforms, CEDAW Committee urged state party to take several important steps including through the adoption of a multi-sectorial plan of action aimed at eliminating the phenomenon of son-preference, the national strategy on prevention of domestic violence and the national action plan on prevention of domestic violence, and setting a timeframe for the ratification of the Council of Europe Convention on Preventing and Combating Violence against Women and Domestic Violence.
The CEDAW Convention, adopted in 1979 by the UN General Assembly, is often described as the international bill of rights for women or the “Women’s Convention”. Azerbaijan ratified the Convention in 1995.
Countries that have ratified or acceded to the Convention are legally bound to put its provisions into practice and to move beyond “de jure” equality and to ensure an equality of results – equality which is felt by the average woman and man. They are also committed to submit national reports - an initial report a year after ratifying the Convention and then regular reports every four years - on measures they have taken to comply with treaty obligations. Azerbaijani government is expected to submit its next periodic report in March 2019.