“Gələcək hamı üçün” adlı tədbir keçirilmişdir
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən mütəmadi olaraq cəmiyyətin diqqətinin ailə məsələlərinə yönəldilməsi və dövlət ailə siyasətinin həyata keçirilməsi məqsədi ilə milli-mənəvi dəyərlərin qorunub saxlanılaraq gələcək nəsillərə ötürülməsi, gənclərin yaşlılara hörmət ruhunda tərbiyə olunması, ailədə sülh və dözümlülük mədəniyyətinin təbliği istiqamətində tədbirlər həyata keçirilir.
Bu istiqamətdə hər il olduğu kimi, bu il də “Beynəlxalq Ailə Günü” (BMT-nin Baş Assambleyasının 20 sentyabr 1993-cü il qətnaməsinə müvafiq olaraq) münasibəti ilə may ayının 1-dən 15-dək silsilə tədbirlərin keçirilməsi nəzərdə tutulmuşdur. Silsilə tədbirlər çərçivəsində 6 may 2014-cü il tarixində “Fiziki imkanları məhdud uşaqlar üçün 5 saylı internat məktəbində” tədbir keçirilmişdir. Xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqların valideynlərinə psixoloji yardım göstərmək məqsədilə keçirilən dəyirmi masada Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Ailə Problemləri şöbəsinin müdir müavini Kamila Əliyeva, İnternat məktəbinin psixoloqu Hüsniyyə Hüseynova, Komitənin nəzdində fəaliyyət göstərən Şüvəlan Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzinin əməkdaşları Nərmin Mürsəlova və Pəri Abdullayeva iştirak etmişdirlər. Tədbirdə:
- Ailənin fiziki imkanları məhdud olan uşaqların həyatında rolu;
- Fiziki imkanları məhdud olan uşaqların reabilitasiyası, cəmiyyətə inteqrasiyası və özünəxidmət bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi;
- Fiziki imkanları məhdud olan və xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqların fiziki və əqli imkanlarının qiymətləndirilməsində valideynlərin rolu;
- Fiziki imkanları məhdud olan və xüsusi qayğıya ehtiyacı olan uşaqların ətraf mühit ilə kontakt (əlaqə) yaratmasında valideynlərin üzərinə düşən öhdəliklər
kimi mövzular ətrafında müzakirələr aparılmış, valideynlərin maraqlandıran suallar psixoloqlar tərəfindən cavablandırılmışdır.
Sonda tədbir iştirakçılarına Komitə tərəfindən hazırlanmış “Reproduktiv sağlamlıq. Nikahdan əvvəl tibbi müayinə”, “QİÇS sağalmaz xəstəlikdir”, “Uşaq-valideyn münasibətləri”, “Sağlam həyat tərzi”, “Yaşlılara qayğı və hörmət təlimatları”, “Qan qohumları arasında nikah və onun fəsadları”, “İnsan alveri qurbanı olma” və “Uşaqlarınızı qoruyun” adlı bukletlər disk şəklində (audio formada) təqdim edilmişdir.

The event under the title “The Future for everybody” was held
The State Committee for Family, Women and Children Affairs for the purpose of drawing attention of the society to family problems and implementation of the state family policy permanently holds events focused on preserving and passing to young generation national values, upbringing of the young generation in the spirit of respect to elder people and propaganda culture of tolerance in the family.
This year as usually the Committee in the framework of the celebrating the International Family Day planned to hold a number of events from 1 till 15 May . One of these events under the title “The future for everybody” will be held on 6 may 2014 at school N 5 for the children with restricted physical abilities. In the round table discussion participated deputy head of the department on Family problems of the State Committee for Family, Women and Children Affairs Kamila Aliyeva, Psychologist of the school Husniyya Huseynova, the experts and the Shuvelyan Family Support Center of the Committee Pari Abdullayeva and Narmin Mursalova , and the parents of the children needs a special care. During discussion on the below mentioned questions were discussed:
- The role of the family in the life of the children with restricted physical abilities
- Rehabilitation and integration in society of the children with restricted physical abilities
- He role of the family in evaluation of the physical abilities of the children with restricted physical abilities and needs a special care
- The duties of the family in creation the contact and interrelation between the society and children with restricted physical abilities and needs a special care
At the end of the event awareness -raising material on different topics (Reproductiv health, The necessity of medical examination before marriage, Children-parents attitudes, healthy life style, Don’t be the victim of human trafficking, The consequences of the marriage between close relatives) prepared by the Committee in the form of the audio disk.