Uşaqlar arasında “İTi Zəka - 2” hakatonu keçiriləcək
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi və "Azərbaycan Uşaqlarının İnkişaf Platforması" İctimai Birliyi ilə birgə uşaqlar arasında “İTi Zəka - 2” hakatonunun seçim turlarına start verir.
Hakaton uşaqlara öz hüquqlarının təmin edilməsi istiqamətində təşəbbüs irəli sürmək, innovativ həll yolları təklif vermək imkanı yaratmaq, onlarda yaradıcı düşüncəni inkişaf etdirmək məqsədilə keçirilir.
Hakaton iştirakçıları komandada işləmək, rəqəmsal bacarıqlarını inkişaf etdirmək, son texnoloji yenilikləri sahə üzrə yerli və xarici ekspertlərdən öyrənmək və tətbiq etmək imkanı əldə edəcəklər.
Builki hakaton aşağıdakı mövzuları əhatə edəcək:
- Sağlam həyat tərzi;
- İntellektual inkişaf;
- Ekologiya və uşaqlar;
- İnformasiya təhlükəsizliyi;
- Süni intellekt və uşaqlar;
- Asudə vaxt və əyləncə.
Hakatonda rəqəmsal bacarıqlara sahib, informasiya texnologiyaları sahəsində müəyyən bilik və bacarıqlara (sertifikat, diplom) malik olan, innovativ düşüncəli, bu sahəyə xüsusi marağı olan və komandada işləməyi bacaran 14-17 yaşlı uşaqlar iştirak edə bilər. Uşaqlar müsabiqəyə minimum 3, maksimum 5 nəfərlik (qız və oğlan təmsilçiliyi nəzərə alınmaqla) komandalar şəklində qeydiyyatdan keçməlidirlər. Seçilən namizədlərlə əlaqə saxlanılacaq.
Hakaton 4 mərhədən ibarət olacaq. İlkin mərhələdə iştirakçılar yerli və xarici ekspertlərin onlayn təlimlərinə cəlb olunacaq və müvafiq mövzular üzrə təlimatlandırılacaqlar. Digər 3 mərhələ isə canlı təlimlər, hakaton və qaliblərin mükafatlandırılmasından ibarət olacaq.
Ən istedadlı 3 qalib komanda münsiflər tərəfindən müəyyən ediləcək və nəticələr mükafatlandırma mərasimində açıqlanacaq.
Qalibləri (hər bir komanda üzvünü) dəyərli hədiyyələr gözləyir.
Müsabiqə günlərində iştirakçılar lazımi ləvazimatlar və qidalanma ilə təmin ediləcək.
Müsabiqəyə qeydiyyat 10 iyun 2024-cü il, saat 18:00-dək, elektron qeydiyyat formunun linki vasitəsilə aparılır.
Əlavə suallar yaranarsa, hakaton@family.gov.az elektron poçt ünvanına müraciət ünvanlaya bilərsiniz.

"ITI Zaka - 2" hackathon will be held among children
The State Committee on Family, Women and Children Affairs, the State Agency for Service to Citizens and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and the "Azerbaijan Children's Development Platform" Public Union are starting the selection rounds of the "ITI Zaka - 2" hackathon among children.
The Hackathon is held in order to give children the opportunity to take initiative in the direction of ensuring their rights, to offer innovative solutions, and to develop their creative thinking.
Hackathon participants will have the opportunity to work in a team, develop digital skills, learn and apply the latest technological innovations from local and foreign experts in the field.
This year's hackathon will cover the following topics:
- Healthy lifestyle;
- Intellectual development;
- Ecology and children;
- Information security;
- Artificial intelligence and children;
- Leisure and entertainment.
Children aged 14-17 who have digital skills, have certain knowledge and skills in the field of information technologies (certificate, diploma), have an innovative mind, have a special interest in this field and are able to work in a team can participate in the hackathon. Children must register for the competition in teams of a minimum of 3 and a maximum of 5 people (taking into account the representation of girls and boys). Selected candidates will be contacted.
Hackathon will consist of 4 stages. At the initial stage, participants will be involved in online trainings of local and foreign experts and will be instructed on relevant topics. The other 3 stages will consist of live training, hackathon and awarding of winners.
The 3 most talented winning teams will be determined by the judges and the results will be announced at the award ceremony.
Hackathon participants will have the opportunity to work in a team, develop their digital skills, learn and apply the latest technological innovations from local and foreign experts in the field.
Valuable prizes await the winners (each team member).
On the days of the competition, the participants will be provided with the necessary equipment and nutrition.
Registration for the competition is carried out until June 10, 2024, at 18:00, through the link of the electronic registration form.
If you have additional questions, you can send a request to the e-mail address hakaton@family.gov.az.