Regionlarda “Valideyn bacarıqları” mövzusunda maarifləndirici tədbirlər keçirilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Ağdam, Şüvəlan, Saatlı, Sabirabad, Hacıqabul, Zərdab, İsmayıllı, Göygöl, Goranboy, Zaqatala Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzlərinin (UADM) təşkilatçılığı ilə 26 fevral – 01 mart 2024-cü il tarixlərdə uşaqlarla münasibətdə davranış qaydalarının formalaşdırılması məqsədilə “Valideyn bacarıqları” mövzusunda maarifləndirici tədbirlər keçirilib.
Mərkəzlərdə və təhsil müəssisələrində keçirilən tədbirlərdə UADM-lərin, aidiyyəti qurumların əməkdaşları, mərkəzlərin ekspert qruplarının üzvləri, təhsil işçiəri, psixoloqlar və valideynlər iştirak ediblər.
Tədbirlərdə çıxış edənlər valideyn-övlad münasibətlərinin düzgün tənzimlənməsindən, valideynin övlad üzərindəki məsuliyyətindən, uşaqların şəxsiyyət kimi formalaşmasında valideynlərin rolundan, düzgün qurulmuş ailə münasibətlərinin uşaqlara təsirindən, ailədaxili ünsiyyətin vacibliyindən danışıblar. Qeyd edilib ki, valideyn övladının dostu olmalıdır, valideyn onun maraqları ilə yaxından tanış olmağa, sirlərini, düşüncələrini bölüşməyə çalışmalıdır, əgər belə olarsa, uşaqlar qarşılaşdıqları problemlərin həllində valideynlərdən vaxtında məsləhət və kömək istəyərlər.
Ekspertlərin mövzu ilə əlaqəli təqdimatlar əsasında çıxışları iştirakçılar tərəfindən maraqla qarşılanıb, valideynlər öz təcrübələrini bölüşüblər. Tədbirlərdə valideyn-övlad münasibətlərindən bəhs edən sosial çarxlar nümayiş etdirilib, maarifləndirmə materialları paylanılıb, iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

Educational events on "Parental skills" were held in the regions
On February 26 - March 1, 2024, with the organization of the Agdam, Shuvelan, Saatli, Sabirabad, Hajigabul, Zardab, Ismayilli, Goygol, Goranboy, Zagatala Child and Family Support Centers (CFSC) of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, events on "Parental skills" were held in order to form rules of behavior concerning children.
Employees of CFSC, relevant institutions, members of expert groups of centers, educational workers, psychologists and parents took part in events held in centers and educational institutions.
The speakers talked about the proper regulation of parent-child relations, the responsibility of parents over their children, the role of parents in the formation of children as personalities, the impact of properly established family relations on children, and the importance of family communication. It was noted that a parent should be a friend of a child, a parent should try to get to know his child's interests and share his secrets and thoughts, if this is the case, children will ask their parents for timely advice and help in solving the problems they face.
The speeches of experts based on presentations related to the topic were received with interest by the participants, and parents shared their experiences. At the events, social video reels about parent-child relationships were shown, educational materials were distributed, and questions of interest to the participants were answered.