“Qərbi azərbaycanlıların milli geyim irsi” adlı albom-kitabın təqdimatı və sərginin açılış mərasimi keçirilib
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində “Qərbi azərbaycanlıların milli geyim irsi” adlı albom-kitabın təqdimatı və eyniadlı sərginin açılış mərasimi keçirilib. Tədbir 8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü və 6 Mart - Milli Geyimlər Günü münasibətilə təşkil olunub.
Mərasim görkəmli rəssam, Azərbaycan dəzgah boyakarlığının banisi Mirzə Qədim İrəvaninin anadan olmasının 200 illik yubileyinə həsr edilib.
Tədbirdə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova da açılış nitqi ilə çıxış edib. Bahar Muradova, insanlığın yalnız sülh və əmin-amanlıq şəraitində inkişaf etdiyini, qarşıya qoyduğu hədəflərə çata bildiyini bildirib. Onun sözlərinə görə, tarix boyu formalaşan bu dəyərlər zaman keçdikcə yeni çalarlar qazanır və müasir dövrün sürətli dəyişiklikləri fonunda daha da zənginləşir. Komitə sədri, belə bir dinamik mühitdə xalqın kökünü, kimliyini və varlığını əks etdirən mədəni irsin qorunmasının xüsusi əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.
O, Qərbi Azərbaycanda yaşamış əcdadların mədəni irsi ilə yaxından tanış olduqca bizi bir-birimizə bağlayan möhkəm bağların və tarixi həqiqətlərin bir daha üzə çıxdığını söyləyib.
Bahar Muradova çıxışında görkəmli rəssam Mirzə Qədim İrəvaninin yaradıcılığına toxunaraq, onun əsərlərində istifadə olunan rənglər və bədii formaların Azərbaycan xalqının zəngin təxəyyülünü və həyata baxışını, təbiətin rəngləri ilə harmoniya yaratmaq bacarığını əks etdirdiyini qeyd edib.
Komitə sədri Azərbaycan xalqının tarix boyu çətinliklərə sinə gərərək öz milli kimliyini və dəyərlərini qoruya bildiyini diqqətə çatdırıb, xalqın öz tarixi torpaqlarına ləyaqətlə qayıdacağına və belə mədəni tədbirlərin gələcəkdə həmin ərazilərdə də keçiriləcəyinə inamını ifadə edib.
Qeyd edək ki, “Qərbi azərbaycanlıların milli geyim irsi” layihəsi Qərbi Azərbaycan İcmasının Qadınlar Şurasının təşəbbüsü ilə hazırlanıb.

The presentation of the album-book titled “National Clothing Heritage of Western Azerbaijanis” and the opening ceremony of the exhibition were held
6 March 2026 12:01
The presentation of the album-book titled “National Clothing Heritage of Western Azerbaijanis” and the opening ceremony of the exhibition of the same name were held at the Azerbaijan National Carpet Museum. The event was organized on the occasion of 8 March – International Women’s Day and 6 March – National Clothing Day.
The ceremony was dedicated to the 200th anniversary of the birth of prominent artist Mirza Gadim Iravani, the founder of Azerbaijani easel painting.
Chairperson of the State Committee for Family, Women and Children Affairs, Ms. Bahar Muradova, also delivered an opening speech at the event. Ms. Bahar Muradova noted that humanity develops and achieves its goals only in conditions of peace and stability. According to her, these values, formed throughout history, gain new shades over time and become even richer against the backdrop of rapid changes in the modern era. The Committee Chair emphasized that in such a dynamic environment, preserving cultural heritage reflecting the roots, identity, and existence of a nation is of particular importance.
She stated that closer familiarity with the cultural heritage of ancestors who lived in Western Azerbaijan once again reveals the strong ties and historical truths that connect people to one another.
In her speech, Ms. Bahar Muradova also touched upon the creative work of prominent artist Mirza Gadim Iravani, noting that the colors and artistic forms used in his works reflect the rich imagination of the Azerbaijani people, their outlook on life, and their ability to create harmony with the colors of nature.
The Committee Chair further highlighted that throughout history, the Azerbaijani people have endured hardships while preserving their national identity and values. She expressed confidence that the people will return to their historical lands with dignity and that such cultural events will also be held in those territories in the future.
It should be noted that the “National Clothing Heritage of Western Azerbaijanis” project was prepared at the initiative of the Women’s Council of the Western Azerbaijan Community.