Məişət zorakılığının qarşısının alınması sahəsində monitorinq və əlaqələndirmə qrupunun üzvləri üçün məişət zorakılığının qarşısının alınması mövzusunda təlim keçirilib
5 dekabr 2024-cü il tarixində Lerik rayonunda Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə Lənkəran Şəhər İcra Hakimiyyəti, Astara, Yardımlı, Masallı, Cəlilabad, Biləsuvar, Lerik Rayon İcra Hakimiyyətlərində yaradılmış Məişət zorakılığının qarşısının alınması sahəsində monitorinq və əlaqələndirmə qrupunun üzvləri üçün məişət zorakılığının qarşısının alınması mövzusunda təlim keçirilib.
Çıxış edən Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova bildirib ki, respublika üzrə rayon və şəhər icra hakimiyyətlərində yaradılmış Məişət zorakılığının qarşısının alınması sahəsində monitorinq və əlaqələndirmə qruplarının öz fəaliyyətlərini həyata keçirən zaman “Məişət zorakılığının qarşısının alınması haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun tələblərini rəhbər tutaraq, zorakılıq qurbanlarına daha çevik dəstəyin göstərilməsi, mühafizə orderlərinin verilməsi, zəruri hallarda qurbanların sığınacaqlara yerləşdirilməsi istiqamətində tədbirlərin görülməsinin vacibdir. O, məsul şəxslərin Qanuna edilən dəyişikliklərlə tanış olmalarının dəyişikliklərin məişət zorakılığı ilə mübarizə sahəsində effektiv təsir edəcəyini bildirib.
Lerik Rayon İcra Hakimiyyətinin İctimai-siyasi və humanitar məsələlər şöbəsinin müdiri Arzu Vəliməmmədova məişət zorakılığının qarşısının alınması sahəsində görülən işlər barədə tədbir iştirakçılarını məlumatlandırıb.
Daha sonra Hüquqi-təminat şöbəsinin məişət zorakılığının qarşısının alınması sektorunun müdiri Vəfa Ələkbərova tərəfindən Dövlət Komitəsinə məişət zorakılığı ilə bağlı daxil olan cavab məktublarının təhlili haqqında məlumat verilib, nöqsanların aradan qaldırılması və zəruri tədbirlərin görülməsi ilə bağlı tövsiyələr verilib.
Təlimdə Hüquqi-təminat şöbəsinin məişət zorakılığının qarşısının alınması üzrə sektorun əməkdaşı Rahil Süleymanzadə tərəfindən Məişət zorakılığının qarşısının alınması sahəsində monitorinq və əlaqələndirmə qruplarının fəaliyyəti və hüquqi müstəvidə görülməli olan tədbirlər, “Məişət zorakılığının qarşısının alınması haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanuna edilən yeni düzəlişlər mövzusunda təqdimat edilib.
Fikir mübadiləsi və sual-cavab sessiyası ilə davam edən təlimdə Məişət zorakılığının qarşısının alınması sahəsində monitorinq və əlaqələndirmə qruplarının sədrlərinin çıxışları dinlənilib.
Sonda iştirakçılara “Məişət zorakılığı qurbanlarının hüquqları” adlı maarifləndirici bukletlər təqdim edilib.
Qeyd edək ki, məişət zorakılığının qarşısının alınması mövzusunda təlimlər davamlı olaraq, Balakən, Ağstafa və Xızı Rayon İcra Hakimiyyətlərində də keçiriləcək.

A training on "Preventing Domestic Violence" was conducted for members of the monitoring and coordination group working to prevent domestic violence
On December 5, 2024, a training on the prevention of domestic violence was held in Lerik district, organized by the State Committee for Family, Women and Children Affairs, for members of the monitoring and coordination group for the prevention of domestic violence established in the Lankaran City Executive Power, Astara, Yardimli, Masalli, Jalilabad, Bilasuvar, Lerik District Executive Powers.
Speaking, Sadagat Gahramanova, Deputy Chairman of the State Committee said that when carrying out their activities, the monitoring and coordination groups for the prevention of domestic violence established in district and city executive powers across the republic should be guided by the requirements of the Law of the Republic of Azerbaijan "On the Prevention of Domestic Violence", and measures should be taken to provide more flexible support to victims of violence, issue protection orders, and place victims in shelters if necessary. She stated that the changes made to the Law will have an effective impact on the fight against domestic violence if the responsible persons are familiar with them.
Ms. Arzu Valimammedova, Head of the Department of Socio-Political and Humanitarian Issues of the Lerik District Executive Power, informed the participants of the event about the work done in the field of preventing domestic violence.
Then, Ms. Vafa Alakbarova, Head of the Domestic Violence Prevention Sector of the Legal Support Department of the State Committee, provided information on the analysis of the response letters received by the State Committee regarding domestic violence, and made recommendations on eliminating shortcomings and taking necessary measures.
At the training, Ms. Rahil Suleymanzade, an employee of the Domestic Violence Prevention Sector of the Legal Support Department the State Committee, made a presentation on the activities of monitoring and coordination groups in the field of preventing domestic violence and the measures to be taken at the legal level, and new amendments to the Law of the Republic of Azerbaijan “On the Prevention of Domestic Violence”.
The training, which continued with an exchange of views and a question-and-answer session, included speeches by the chairmen of the monitoring and coordination groups in the field of prevention of domestic violence.
Finally, the participants were presented with educational booklets titled "The Rights of Victims of Domestic Violence".
It should be noted that trainings on the prevention of domestic violence will be held continuously in the Balakan, Agstafa and Khizi District Executive Authorities.