Komitə sədri BMT-nin Əhali Fondunun ölkə ofisinin rəhbəri ilə görüşüb
28 yanvar 2025-ci il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova BMT-nin Əhali Fondunun (UNFPA) ölkə ofisinin rəhbəri Fərid Babayevlə görüşüb.
Görüş zamanı Dövlət Komitəsi ilə UNFPA arasında əməkdaşlığa diqqət çəkən Bahar Muradova, həyata keçirilən layihələrin nəticələri barədə danışıb, bu layihələrin növbəti illərdə də davam etdiriləcəyinə inamını ifadə edib.
B.Muradova, gender bərabərliyi anlayışının qadın və kişi bərabərliyinə əsaslandığını, eləcə də gender bərabərliyinin təmin olunması istiqamətində kompleks yanaşmanın önəmini vurğulayıb, həyata keçirilən layihələrdə kişilərin rolunun artırılmasının vacibliyini qeyd edib. O, uşaqların doğulanadək cins seçiminə məruz qalmasının məişət zorakılığının bir növü olduğunu qeyd edərək, bu sahədə qabaqlayıcı tədbirlərin əhəmiyyətindən danışıb. Bir sıra problemlərin ailə müstəvisində həll olunduğunu vurğulayıb və əlavə edib ki, ailə bağlarını gücləndirərək, ailə dəyərlərini qoruyaraq məişət zorakılığı problemini sağlam və konstruktiv şəkildə həll etmək mümkündür. Çıxışının davamında B.Muradova, növbəti illər üçün Məişət Zorakılığı üzrə Milli Fəaliyyət Planı layihəsinin hazırlanması, eləcə də Azərbaycan Hökumətinin CEDAW üzrə hesabatlılıq prosesində təşkilatla əməkdaşlığa dair təklif və tövsiyələrini səsləndirib.
UNFPA ölkə ofisinin rəhbəri Fərid Babayev gender bərabərliyinin təmin olunması və məişət zorakılığı ilə mübarizə istiqamətində Komitə ilə uğurlu əməkdaşlıqdan və birgə icra edilən layihələrdən danışıb. O, 2020-2023-cü illərdə Gender Əsaslı Zorakılıq üzrə Monitorinq Qruplarının bacarıqlarının artırılması üzrə təlimlərin keçirildiyini, eləcə də gender-əsaslı zorakılıqla bağlı “860 Dəstək Xətti”nin fəaliyyət göstərdiyini qeyd edib. Komitə ilə birgə uşaqlar arasında cins nisbətinin pozulması ilə mübarizə istiqamətində 2018-2023-cü illəri əhatə edən fəaliyyətlərə diqqət çəkib.
Təşkilatın hazırda həyata keçirdiyi layihələrdən danışan UNFPA rəsmisi, Komitə ilə əməkdaşlıq məqsədilə bir sıra təkliflər irəli sürüb.
Görüş zamanı UNFPA-in cari 2021-2025-ci illər üzrə Ölkə Proqramı çərçivəsində Komitə ilə baş tutmuş əməkdaşlığın nəticələri müzakirə edilib, yeni Ölkə Proqramına (2026-2030) dair tövsiyələr dinlənilib və fikir mübadiləsi aparılıb.

The chairperson of the committee has met with the head of the UN Population Fund's Country Office
On January 28, 2025, Ms. Bahar Muradova, the chairperson of the State Committee for Family, Women, and Children Affairs, met with Mr. Farid Babayev, the head of the UN Population Fund (UNFPA) Country Office.
During the meeting, Ms. Bahar Muradova emphasized the collaboration between the State Committee and UNFPA, discussing the outcomes of ongoing projects and expressing confidence that these initiatives would continue in the coming years.
Ms. Muradova highlighted that the concept of gender equality is based on equality between women and men. She also emphasized the importance of a comprehensive approach to achieving gender equality and pointed out the need to increase the role of men in projects aimed at this goal. She addressed the issue of gender-based selection of children before birth, calling it a form of domestic violence and stressing the importance of preventive measures in this area. She noted that many issues are resolved within the family framework and added that strengthening family bonds and preserving family values could help solve the problem of domestic violence in a healthy and constructive way. In her speech, Ms. Muradova also mentioned the development of the National Action Plan on Domestic Violence for the upcoming years and discussed proposals and recommendations related to Azerbaijan’s accountability process under the CEDAW.
Mr. Farid Babayev, the head of the UNFPA country office, spoke about the successful collaboration with the Committee in ensuring gender equality and combating domestic violence. He highlighted joint initiatives, such as the training sessions aimed at strengthening the capacity of Gender-Based Violence Monitoring Groups from 2020-2023 and the operation of the “860 Support Line” for gender-based violence. He also drew attention to the work done from 2018-2023 in collaboration with the Committee to combat gender imbalance among children.
The UNFPA representative discussed ongoing projects and proposed several ideas for future collaboration with the Committee.
The results of the cooperation within the framework of the UNFPA Country Programme for 2021-2025 were discussed, and recommendations for the new Country Programme (2026-2030) were shared, followed by an exchange of views.