“Erkən nikahın və qohumlar arasında nikahın mənfi nəticələri” mövzusunda maarifləndirici görüşlər keçirilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi və Bakı şəhəri üzrə Təhsil İdarəsinin birgə təşkilatçılığı, Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə Bakı şəhərinin Suraxanı rayonunda yerləşən 290 nömrəli və 118 nömrəli tam orta məktəblərin yuxarı sinif şagirdləri ilə görüşlər keçirilib.
Görüşlərdə Dövlət Komitəsinin Ailə məsələləri şöbəsinin əməkdaşı Səmra Əliyeva təqdimatla çıxış edərək, erkən nikah və qohum nikahlarının fəsadları, ölkəmizdə bu istiqamətdə görülən işlər, mövcud qanunvericilik aktları barədə məktəblilərə məlumat verib. Bildirilib ki, yeniyetmələrin, gənclərin özlərinin də aktiv olmaları və cəmiyyətdə mövcud olan problemlərin həllinə biganə yanaşmamaları olduqca vacibdir.
Çıxış edən 290 nömrəli tam orta məktəbin direktoru Yeganə Abdullayeva və 118 nömrəli tam orta məktəbin direktoru Nizaməddin Ağcayev mövzunun əhəmiyyətini vurğulayaraq, maarifləndirici görüşlərin gənc nəslin yetişməsində önəmini qeyd ediblər.

Awareness-raising meetings were held on "Negative consequences of early marriages and marriages between relatives"
Jointly organised by the State Committee for Family, Women and Children Affairs and the Baku City Education Department, with the support of the Ministry of Science and Education, the meetings were held with senior pupils of secondary schools #290 and #118 located in Surakhani district of Baku.
During the meetings, Samra Aliyeva, an employee of the Family Affairs Department of the State Committee, made a presentation and informed students about the consequences of early marriages and marriages between relatives, the existing legislation and the policy implemented in this direction in our country.
It was noted that it is very important for teenagers and young people to be active and not to remain indifferent to the solution of existing problems in society.
The principals of secondary schools No. 290 and No. 118 emphasised the relevance of the topic and noted the importance of educational meetings in the development of the younger generation.
During the meetings, which were held in the format of discussion, students expressed their opinions on the topic.