“Erkən nikahın qarşısının alınması” mövzusunda təlim keçirilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə “Erkən nikahın qarşısının alınması” mövzusunda Qarabağ, Lənkəran-Astara, Mil-Muğan regionları üzrə icra hakimiyyətlərinin, eyni zamanda Uşaq və Ailələrə Dəstək Mərkəzlərinin əməkdaşlarının iştirakı ilə növbəti onlayn təlim keçirilib.
Təlimin məqsədi bu sahədə əlaqəli işin gücləndirilməsi, problemlərin müzakirəsi və həlli yolları istiqamətində fikir mübadiləsi aparmaqdan ibarətdir.
Təlimdə Dövlət Komitəsinin əməkdaşları Kamilə Əliyeva və Bahar Həsənli tərəfindən erkən nikah, qohum nikahlarının səbəbləri və fəsadları, mövcud problemlər, bu problemlərin qarşısının alınması, Komitə tərəfindən həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verilib.
Daha sonra ekspert qismində Daxili İşlər Nazirliyinin Baş İctimai Təhlükəsizlik İdarəsinin Yetkinlik yaşına çatmayanlarla profilaktik işin təşkili şöbəsinin rəis müavini İmran Əliyev çıxış edərək, iştirakçılara bu istiqamətdə mövcud qanunvericilik aktları, eləcə də həyata keçirilən tədbirlər barədə geniş məlumat verib.
Eyni zamanda, nikah yaşının azaldılması ilə bağlı istisnanın ləğv edilməsi və cəza tədbirlərinin sərtləşdirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb,ekspert tərəfindən suallar cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, uşaq hüquqlarının mühafizəsi istiqamətində mütəxəssis hazırlığının təmin edilməsi məqsədilə digər aktual mövzularla bağlı təlimlər davam edir.

A training session was held on "Prevention of early marriage"
The next online training was held with the participation of the executive authorities of the Karabakh, Lankaran-Astara, Mil-Mugan regions, as well as the employees of the Child and Family Support Centers on "Prevention of Early Marriage" organized by the State Committee for Family, Women and Children Affairs.
The purpose of the training is to exchange ideas in the direction of strengthening related work in this field, discussing problems and ways to solve them.
In the training, Kamila Aliyeva and Bahar Hasanli, the employees of the State Committee gave information about early marriage, the causes and consequences of relative marriages, existing problems, prevention ofthese problems, and measures implemented by the Committee.
Later, Imran Aliyev, deputy head of the Department of Preventive Work with Minors of the Main Public Security Department of the Ministry of Internal Affairs, spoke as an expert and gave the participants extensive information about the existing legislative acts in this direction, as well as the implemented measures.
At the same time, opinions were exchanged regarding the cancellation of the exception regarding the reduction of the marriage age and the tightening of penal measures, questions were answered by the expert.
It should be noted that in order to ensure the training of specialists in the direction of the protection of children's rights, trainings on other relevant topics are ongoing.