Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə eşitmə və nitq məhdudiyyətli şəxslər üçün təlim keçirilib
3 dekabr 2024-cü il tarixində Sağlamlıq imkanları məhdud uşaqlar üçün 3 nömrəli Respublika xüsusi internat məktəbində“Eşitmə və nitq məhdudiyyətli şəxslər arasında məişət zorakılığına dair maarifləndirmə” mövzusunda keçirilən təliminməqsədi eşitmə və nitq məhdudiyyətli şəxslərin məişət zorakılığı və onun qarşısının alınması sahəsində məlumatlandırılmasıdır.
Daha sonra çıxış edən Dövlət Komitəsinin Hüquqi-təminat şöbəsinin müdiri Taliyə İbrahimova məişət zorakılığına qarşı mübarizə, zorakılığın səbəb olduğu mənfi hüquqi və sosial nəticələrə toxunaraq, eşitmə və nitq məhdudiyyətli şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi haqqında məlumat verib.
Təlimdə “Məişət zorakılığı qurbanlarının hüquqları” jest dilində video, “Məişət zorakılığının qarşısının alınması haqqında Azərbaycan Respublikasının Qanunu və məişət zorakılığına məruz qalmış şəxslərin müdafiəsi”, “Məişət zorakılığına məruz qalmış əlillərə psixoloji yanaşma” mövzusunda təqdimat edilib.
Sonda eşitmə və nitq məhdudiyyətli şəxslər üçün jest dilinə tərcümə edilmiş “Məişət zorakılığı qurbanlarının hüquqları” adlı bukletlər paylanıb.

Training was held for people with hearing and speech disabilities, organized by the State Committee
On December 3, 2024, a training session on the topic "Awareness on Domestic Violence Among People with Hearing and Speech Disabilities" was held at the Republic Special Boarding School No. 3 for Children with Disabilities. The aim of the training was to inform individuals with hearing and speech disabilities about domestic violence and its prevention.
Later, Taliya Ibrahimova, the Head of the Legal Support Department of the State Committee, spoke about combating domestic violence, the negative legal and social consequences of violence, and provided information about the protection of the rights of individuals with hearing and speech disabilities.
During the training, a video on "The Rights of Domestic Violence Victims" in sign language was presented, as well as a presentation on "The Law of the Republic of Azerbaijan on the Prevention of Domestic Violence and the Protection of Individuals Affected by Domestic Violence" and "Psychological Approach to Disabled Individuals Affected by Domestic Violence."
At the end of the training, booklets translated into sign language titled "The Rights of Domestic Violence Victims" were distributed to individuals with hearing and speech disabilities.