Dövlət Komitəsinin kollektivi Fəxri xiyabanda Ulu Öndərin məzarını ziyarət ediblər
Mayın 10-da Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 101-ci ildönümü ilə əlaqədar Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin kollektivi Fəxri xiyabanda Ulu Öndərin məzarını ziyarət ediblər.
Anım mərasimində müstəqil Azərbaycanın qurucusu və memarı, görkəmli dövlət xadimi, dahi şəxsiyyətin abidəsi önünə əklil qoyulub, xatirəsi dərin ehtiramla yad edilib.
Görkəmli oftalmoloq alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın da xatirəsi yad edilərək, məzarı üzərinə gül dəstələri düzülüb.

The staff of the State Committee visited the grave of the Great Leader in the Alley of Honor
On May 10, in connection with the 101st anniversary of the birth of the National Leader of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev, the collective of the State Committee for Family, Women and Children Affairs visited the grave of the Great Leader in the Alley of Honor.
At the commemoration ceremony, a wreath was placed in front of the monument of the founder and architect of independent Azerbaijan, an outstanding statesman, and a genius, and his memory was commemorated with deep respect.
The memory of prominent ophthalmologist scientist, academician Ms. Zarifa Aliyeva was commemorated, and flowers were arranged on her grave.