Dövlət Komitəsində Cənub-Şərqi Asiya Dövlətləri Assosiasiyasının Parlamentlərarası Assambleyasının Baş katibi ilə görüş keçirilib
3 may 2024-cü il tarixində Bahar Muradova VI Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunda iştirak etmək məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan ASEAN Parlamentlərarası Assambleyasının (AİPA) Baş katibi Siti Rozaimeriyanti Dato Haji Abdul Rahman ilə görüşüb.
Qonaqları salamlayan Bahar Muradova görüş təşəbbüsünə görə təşəkkürünü bildirib. O, ölkəmizin evsahibliyi ilə keçirilən Forumun əhəmiyyəti, orada müzakirə olunan mövzuların aktuallığı və faydalılığı barədə danışıb. Cənab Prezident İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə keçirilən Forumun dünyanın müxtəlif nöqtələrindən olan insanları bir araya gətirərək faydalı əməkdaşlıqlar üçün yeni imkanlar yaratdığını söyləyib.
Komitə sədri Asiyanın fərqli mədəniyyətləri özündə birləşdirdiyini qeyd edərək, Baş katibin bu coğrafiyada beynəlxalq fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib. O, ölkə parlamenti ilə Assambleya arasında uğurlu əməkdaşlıq əlaqələrinin olduğunu və daha da inkişaf etdiyini əlavə edib.
B.Muradova Qoşulmama Hərəkatına sədrlik etdiyi dövrdə Azərbaycanın çoxtərəfli əməkdaşlıq sahəsində imkanlarının genişləndiyini, eyni zamanda bu platforma çərçivəsində qarşılıqlı əlaqələrin bundan sonra da davam etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Ölkəmizdə səfərdə olan baş katib Siti Rozaimeriyanti səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirib, bu günlərdə ölkəmizdə keçirilən beynəlxalq Forumun, eləcə də bu kimi təşəbbüslərin əhəmiyyətindən bəhs edib. O, müxtəlif istiqamətlərdə əlaqələri intensivləşdirməkdə maraqlı olduqlarını diqqətə çatdırılıb.
Görüş zamanı Azərbaycan və AİPA arasında əməkdaşlıq perspektivləri, BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasından (COP29) irəli gələn məsələlər, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

The State Committee held a meeting with the Secretary General of the Inter-Parliamentary Assembly of the Association of Southeast Asian Nations
On May 3, 2024, Bahar Muradova met with Siti Rozaimeriyanti Dato Haji Abdul Rahman, the Secretary General of the ASEAN Inter-Parliamentary Assembly who is visiting Azerbaijan to participate in the VI World Intercultural Dialogue Forum.
Welcoming the guests, Bahar Muradova thanked them for the meeting initiative. She spoke about the importance of the Forum hosted by Azerbaijan, the relevance and usefulness of the topics discussed there. Mr. President Ilham Aliyev initiated the Forum and said that it brings together people from different parts of the world and creates new opportunities for useful cooperation.
The chairperson of the committee noted that Asia combines different cultures and highly appreciated the international activity of the Secretary-General in this geography. She added that there is successful cooperation between the country's parliament and the Assembly and they are developing further.
B. Muradova emphasized that Azerbaijan's opportunities in the field of multilateral cooperation expanded during the period when she chaired the Non-Aligned Movement, and at the same time, the importance of continuing mutual relations within the framework of this platform.
Secretary General Siti Rozaimeriyanti expressed her gratitude for the warm reception and spoke about the importance of the international forum held in our country these days, as well as the importance of similar initiatives. It was pointed out that they are interested in intensifying relations in various directions.
During the meeting, views were exchanged on prospects of cooperation between Azerbaijan and ASEAN Inter-Parliamentary Assembly, issues arising from the 29th session of the Conference of the Parties to the UN Framework Convention on Climate Change (COP29), as well as other issues of mutual interest.