"Balaca Günəşlərin" yaz düşərgəsinin açılışı keçirilib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin Daun sindromlu uşaqlar üçün təşkil etdiyi yaz düşərgəsinin açılışı keçirilib.
Valideynləri və uşaqları salamlayan Komitənin sədr müavini Aynur Sofiyeva, uşaqlara diqqət və qayğının önəmindən danışıb. O, düşərgədə valideynlərə uşaqlarla gözəl vaxt keçirmək üçün şərait yaradıldığını, mütəxəssislərin daim onların yanında olacağını qeyd edib və gözəl istirahət arzulayıb.
Düşərgənin ilk günündə ümumi tanışlıq məqsədilə uşaqların fiziki və psixoloji inkişaf vəziyyəti qiymətləndirilib və onlar üçün müxtəlif əyləncələr təşkil olunub.
5-14 mart tarixlərini əhatə edəcək düşərgəyə 25 uşaq valideyni ilə qatılıb. Düşərgədə hər gün psixoloq, sosial işçi və təlimçilər tərəfindən inkişafetdirici təlimlər, interaktiv oyunlar, eləcə də art-terapiya, idman məşğələləri, rəqs dərsləri, eyni zamanda iştirakçıların asudə vaxtının səmərəli təşkili məqsədilə əyləncə proqramı, maraqlı ekskursiyaların təşkili nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, düşərgənin təşkil olunmasında məqsəd sağlamlıq imkanları məhdud uşaqların reabilitasiyası, sosial xidmətlərlə təmin olunması, cəmiyyətə inteqrasiyası və onların valideynlərinə psixo-sosial dəstəyin göstərilməsidir.

The opening of the spring camp organized by the State Committee for children with Down syndrome was held
She noted that conditions are created for parents to have a good time with their children in the camp, specialists will always be with them and wished them a good rest.
On the first day of the camp, the children's physical and psychological development status was evaluated for the purpose of general acquaintance and various entertainments were organized for them.
25 children and their parents attended the camp, which will be held from March 5 to 14. Every day in the camp, development training, interactive games, as well as art therapy, sports training, dance lessons, as well as an entertainment program and interesting excursions are planned for the effective organization of the participants' free time by psychologists, social workers and trainers.
It should be noted that the purpose of organizing the camp is to rehabilitate children with disabilities, provide them with social services, integrate them into society and provide psycho-social support to their parents.