Bahar Muradova Alessandra Rokkasalva ilə görüşüb
5 mart 2024-cü il tarixində Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramının (BMTİP) rezident nümayəndəsinin səlahiyyətlərini icra edən Alessandra Rokkasalva ilə görüşüb.
Komitə sədri Bahar Muradova, qonaqları salamlayaraq, qarşıdan gələn 8 Mart Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə təbrik edib. Azərbaycanın Qarabağ məsələsini həll etdiyini və artıq bundan irəli gələn mühüm vəzifələrin yerinə yetirilməsi dövrü başlandığını, ölkəmizin regionda sülh və təhlükəsizliyin təmin olunması üçün çalışdığını bildirib.
Qadın hüquqlarının təmin olunması və sosial, iqtisadi və siyasi həyatda iştirakçılığının artırılması istiqamətində dövlət tərəfindən həyata keçirilən tədbirlərdən danışan sədr, qanunvericiliyin təkmilləşdirildiyini və qadınların fəal vətəndaş mövqeyi ortaya qoyması üçün təşviq edildiyini qeyd edib. Sözügedən sahədə BMT qurumları ilə konkret nəticələri olan layihələrin həyata keçirildiyini söyləyən B.Muradova, bu əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirib, dost münasibətə görə təşəkkür edib.
Səmimi qarşılamaya və təbriklərə görə minnətdarlığını bildirən BMTİP nümayəndəsi Alessandra Rokkasalva, Azərbaycana ezam edilməsinin mühüm tarixi dövrə təsadüf etdiyini diqqətə çatdırıb. Azərbaycan üçün yeni bir mərhələnin başlandığını qeyd edən A.Rokkasalva, ölkəmizin qlobal imicinin bütün dünyada dəyişdiyini, beynəlxalq iştirakçıya çevrildiyini deyib.
Görüş Dövlət Komitəsinin BMTİP ilə əməkdaşlığı çərçivəsində bugünədək həyata keçirilən layihələr barədə fikir mübadiləsi və gələcək perspektivlərin müzakirəsi ilə davam edib.
Görüşdə Komitənin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova, Xarici əlaqələr və protokol xidməti şöbəsinin müdiri vəzifəsini müvəqqəti icra edən Kəmalə Haqverdiyeva, sədrin köməkçisi Teymur Məmmədov, BMTİP-nin Proqram məsələləri üzrə müşaviri Leyla Fəthi də iştirak ediblər.

The chairperson of the State Committee on Family, Women and Children Affairs Ms. Bahar Muradova met with Ms. Alessandra Roccasalva the acting resident representative of the United Nations Development Program (UNDP) on March 5, 2024.
Ms. Bahar Muradova, the chairperson of the committee, welcomed the guests and congratulated them on the upcoming March 8 International Women's Day.
She said that Azerbaijan has resolved the Karabakh issue and the period of fulfilling the important tasks arising from it has already begun, and that our country is working to ensure peace and security in the region.
Talking about the measures implemented by the state in the direction of ensuring women's rights and increasing their participation in social, economic and political life, the chairperson noted that the legislation has been improved and women are encouraged to take an active citizen's position.
Ms. B. Muradova said that projects with concrete results are being implemented with UN agencies in the mentioned field, she appreciated this cooperation and thanked for the friendly relationship.
Expressing her gratitude for the warm welcome and congratulations, UNDP representative Ms. Alessandra Roccasalva pointed out that her delegation to Azerbaijan coincided with an important historical period. Noting that a new stage has begun for Azerbaijan, A. Roccasalva said that the global image of our country has changed all over the world and has become an international participant.
The meeting continued with the exchange of views on the projects implemented so far and the discussion of future perspectives within the framework of the cooperation of the State Committee with UNDP.
The meeting was attended by Ms. Sadagat Gahramanova, deputy chairperson of the Committee, Ms.Kamala Hagverdiyeva, acting head of the Department of Foreign Relations and Protocol Service, Mr. Teymur Mammadov, assistant to the chairperson, and Leyla Fathi, adviser on Program issues of UNDP.