Forum çərçivəsində iştirakçılar tərəfindən işçi qruplarda yeddi mövzu üzrə aparılan müzakirələrin yekun təqdimatı keçirilib.
Uşaqların təqdimatında təbiətin qorunması, ekoloji maarifləndirmə ilə bağlı uşaqların düşüncələrini özündə əks etdirən hekayələrin kitab halında toplanaraq gələcək nəsillərə ötürülməsi, uşaqların sağlamlıq vəziyyətini izləyə bilən mobil tətbiqin yaradılması, “Təbiətlə öyrənək” layihəsində məktəblərin rolunun artırılması, ailədə valideyn-uşaq münasibətlərinin daha da yaxşılaşdırılması, uşaqların könüllü fəaliyyətlərə həvəsləndirilməsi, məktəblərdə şagirdlər arasında sosial əlaqələrin gücləndirilməsi, sosial yönümlü fəaliyyətin təşviqi məqsədi ilə klubların açılması, vətənpərvərliyi davamlı inkişaf ilə əlaqəndirmək, könüllülük fəaliyyətini gücləndirmək kimi məsələlər yer alıb.
Həmçinin, “Parlaq Gənclər”, “Vətənin Məktubları” və “Səda jurnalı” onlayn platformalarının, eləcə də "Mənim Səsim Eşidilir” anonim psixoloji dəstək platformasının qurulması, “BilikDostu” mobil tətbiqininin və ya saytının hazırlanması, “Dost Məktəb” layihəsinin həyata keçirilməsi, “Ekoloji Dəyişimin Gücü" ekoloji qəhrəmanlıq kitabının hazırlanması təklifləri səsləndirilib.
Yekun nitqi ilə çıxış edən Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Bahar Muradova, Forum iştirakçılarının fikir və təkliflərinə münasibət bildirib.
O, çox vacib və əhəmiyyətli bir platformada gərgin və məhsuldar müzakirələrin nəticələrini yüksək qiymətləndirib və Forumda iştirak edən uşaqların sabahı görmək bacarığına malik olduğunu vurğulayıb.
Dövlət Komitəsinin sədri bildirib ki, namizədliyi irəli sürülərək Forumda iştirak etmək imkanı əldə edən uşaqlar onlara olan güvəni doğruldaraq, aşılanan bilik və bacarıqları yaxşı mənimsəyiblər: “Sizi dinlədikcə qürur duydum. Siz həqiqətən də bugünümüz və sabahımızın təminatçılarısınız. Bütün bu müsbət nəticələrin arxasında əgər sizin oxumağınız və həvəsiniz dayanırsa, burda həm də sizi həyata hazırlayan, bu ölkəni, vətəni sevməyə, onun gözəllik və zənginliklərindən faydalanmağı öyrədən, gələcəyimiz və bugünümüz üçün vacib işlər görməyə hazırlayan ailənizin, valideynlərinizin, eləcə də müəllimlərinizin rolunu mütləq qeyd etməliyik”.
Forum iştirakçıları tərəfindən səsləndirilən təkliflərin olduqca vacib, faydalı və maraqlı olduğunu qeyd edən B. Muradova bildirib ki, təkliflərin hər biri davamlı bir layihəyə çevrilməsi üçün əsaslıdır. Dövlət Komitəsi də irəli sürülən məqsədyönlü təşəbbüslərin reallaşması üçün lazımi addımları atacaq.
Daha sonra Forum iştirakçılarının Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə müraciəti səsləndirilib.

The VI All-Republican Forum of Azerbaijani Children has successfully concluded
Within the framework of the VI All-Republican Forum, a final presentation was held on the results of discussions in working groups on seven topics.
The children's presentations included stories reflecting their thoughts on nature conservation and environmental awareness, which were compiled into a book to pass on to future generations. Other ideas included the creation of a mobile app to monitor children's health, increasing the role of schools in the "Learning with Nature" project, improving parent-child relationships within families, encouraging children to participate in volunteer activities, strengthening social connections among students in schools, and the opening of clubs to promote social-oriented activities. Additionally, the connection of patriotism with sustainable development, and strengthening volunteerism were also discussed.
Proposals were also made, such as the establishment of online platforms like "Bright Youth," "Letters to the Homeland," and "Seda Journal," as well as the creation of the "My Voice is Heard" anonymous psychological support platform, the development of the "Friend of Knowledge" mobile app or website, the implementation of the "Friendly school" project, and the creation of the "Power of Ecological Change" ecological heroism book.
In her closing speech, Bahar Muradova, Chair of the State Committee for Family, Women, and Children Affairs, expressed her thoughts on the participants' ideas and suggestions.
She highly praised the results of the intense and productive discussions in such an important platform and emphasized that the children participating in the Forum have the ability to envision the future.
The Chair of the State Committee noted that the children, who had the opportunity to participate in the Forum by being nominated, have lived up to the trust placed in them and have mastered the knowledge and skills imparted to them: "I felt proud listening to you. You truly are the guarantors of our present and future. If these positive outcomes are due to your reading and enthusiasm, we must also recognize the role of your families, parents, and teachers who have prepared you for life, taught you to love this country, benefit from its beauty and richness, and encouraged you to work for the future and today."
Muradova also mentioned that the proposals voiced by the Forum participants were very important, useful, and interesting. She emphasized that each proposal is substantial enough to become a sustainable project. The State Committee will take the necessary steps to implement these purposeful initiatives.
Following that, the participants of the Forum presented an appeal to the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev.
The Forum concluded with an appeal addressed to the children of Azerbaijan on behalf of the participants.