“Ailə və gender yönümlü siyasətlər: fərdlərə, təşkilatlara və cəmiyyətə faydaları” mövzusunda təlim keçirilib
14 aprel 2025 15:27
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə “Ailə və gender yönümlü siyasətlər: fərdlərə, təşkilatlara və cəmiyyətə faydaları” mövzusunda təlim keçirilir.
14 -16 aprel 2025-ci il tarixlərini əhatə edən təlimdə dövlət qurumlarının və yerli icra hakimiyyəti orqanlarının gender məsələləri üzrə məsul şəxsləri iştirak edir.
Açılış nitqi ilə çıxış edən Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova təlimin məqsədi və gündəliyi haqqında məlumatları diqqətə çatdırıb. O bildirib ki, təlimlərin keçirilməsində məqsəd gender məsələləri üzrə məsul şəxslərin işinin təkmilləşdirilməsi, onlar arasında səmərəli şəbəkələşməsinin təmin edilməsi, gender bərabərliyi sahəsindəki qanun və siyasətlərin icrası ilə bağlı səlahiyyətlərini və vəzifələrin aydın şəkildə müəyyən edilməsindən ibarətdir.
S. Qəhrəmanova Dövlət Komitəsi tərəfindən “Gender (kişi və qadınların) bərabərliyinin təminatları haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun icrasına dair hesabatın hər il Milli Məclisdə səsləndirildiyini və bu məlumatların müvafiq dövlət qurumları tərəfindən təqdim edildiyini bildirib. Bu səbəbdən də gender məsul şəxslərin bu məsələyə daim hazır olmalarının əhəmiyyətini qeyd edib.
O, həmçinin gender münasibətlərinin ilk olaraq ailədə formalaşdığını vurğulayaraq, uşaqların böyüməsində və tərbiyəsində valideynlərin bərabər iştirakının əhəmiyyətindən bəhs edib. Eyni zamanda bildirib ki, yerli icra hakimiyyəti orqanlarında gender məsələləri üzrə məsul şəxslərin sosial məsələlər üzrə müavinlər səviyyəsində təyin olunması olduqca mühümdür.

A training session on the topic “Family and Gender-Oriented Policies: Benefits for Individuals, Organizations, and Society” has been held
A training session on the topic “Family and Gender-Oriented Policies: Benefits for Individuals, Organizations, and Society” is being held under the organization of the State Committee for Family, Women and Children Affairs.
The training, which covers the dates of April 14–16, 2025, is attended by officials responsible for gender issues from government agencies and local executive authorities.
In her opening speech, Sadaqat Gahramanova, the Deputy Chair of the State Committee, provided information about the purpose and agenda of the training. She stated that the aim of conducting such training is to improve the work of officials responsible for gender issues, to ensure effective networking among them, and to clearly define their powers and responsibilities in the implementation of laws and policies in the field of gender equality.
Ms. Gahramanova also noted that the State Committee annually presents a report on the implementation of the Law of the Republic of Azerbaijan “On Ensuring Gender Equality (Equal Rights for Men and Women)” to the Milli Majlis (National Assembly), and that relevant government agencies contribute information to this report. For this reason, she emphasized the importance of gender officials being constantly prepared on these matters.
She further highlighted that gender relations are first formed within the family, and spoke about the importance of equal participation of parents in the upbringing and development of children. At the same time, she stressed the significance of appointing gender focal points at the level of deputy heads responsible for social issues within local executive authorities.