Bahar Əvəz qızı Muradova - Sədr
1962-ci il martın 20-də Füzuli şəhərində anadan olub. 1981-ci ildə Bakı Yüngül Sənaye Texnikumunu fərqlənmə diplomu ilə bitirib. 1984-1990-cı illərdə Bakı Dövlət Universitetinin Filologiya fakültəsində təhsil alıb. 1994-2000-ci illərdə “Azərbaycan” Universitetində hüquqşünaslıq ixtisası üzrə ikinci ali təhsil alıb.
2009-cu ildə "Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nizama salınmasında ATƏT-in rolu" mövzusunda dissertasiya müdafiə edərək siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi alıb. Hal-hazırda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasında “Siyasi institutlar və sistemlər” ixtisası üzrə “Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin xarici-siyasi əlaqələri: İkitərəfli və çoxtərəfli əməkdaşlıq” mövzusunda elmlər doktoru proqramı üzrə dissertantdır. Əmək fəaliyyətinə 1981-ci ildən Bakı 1 saylı tikiş fabrikində başlayıb, 1989 - 1992-ci illərdə Azərbaycan Könüllü Kitabsevərlər Cəmiyyətinin, 1992 - 1993-cü illərdə “Qayğı” Cəmiyyətinin Yasamal rayon təşkilatının məsul katibi, 1993 - 1995-ci illərdə isə Yasamal Rayon İcra Hakimiyyətində təlimatçı vəzifələrində çalışıb. 1995 - 2000-ci illərdə Azərbaycan Respublikası Prezidenti İcra Aparatının İctimai-siyasi şöbəsində referent vəzifəsində çalışıb. 1993-cü ildən Yeni Azərbaycan Partiyasının üzvüdür.
1994 - 1999-cu illərdə YAP Yasamal rayonu təşkilatı İdarə Heyətinin üzvü, 1995 - 2009-cu illərdə YAP Qadınlar Şurası sədrinin müavini olub. 1999-cu ildə keçirilən Yeni Azərbaycan Partiyasının I qurultayında Siyasi Şuranın və İdarə Heyətinin üzvü seçilib, 2005-ci ilədək isə YAP icra katibinin müavini olaraq çalışıb. 2013 - 2021-ci illərdə YAP Beynəlxalq Əlaqələr komissiyasının sədri olub. YAP-ın 2021-ci ilin mart ayında keçirilən qurultayında yenidən İdarə Heyətinin üzvü seçilib.
II, III, IV və V çağırışlarda Yeni Azərbaycan Partiyasından Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinə deputat seçilib. 2000 - 2005–ci illərdə Hüquq siyasəti və dövlət quruculuğu komissiyasının üzvü, eyni zamanda Parlamentlərarası İttifaqda Azərbaycan nümayəndə heyətinin üzvü olub. 2005 - 2020-ci illərdə Azərbaycan Respublikası Milli Məclisi sədrinin müavini, 2015 - 2020-ci illərdə Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin İnsan Hüquqları Komitəsinin sədri olub. 2005 - 2020-ci illərdə ATƏT Parlament Assambleyasında Azərbaycan nümayəndə heyətinin, 2008-2020-ci illərdə isə Milli Məclisin Azərbaycan-İsveçrə parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupun rəhbəri olub. 2006-cı ildən Dünya Azərbaycanlılarının Əlaqələndirmə Şurasının üzvüdür. 2015-2020-ci illərdə isə Əsir və itkin düşmüş, girov götürülmüş vətəndaşlarla əlaqədar Dövlət Komissiyasının üzvü olmuşdur.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 12 mart 2020-ci il tarixli Sərəncamı ilə Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri təyin edilib. Ailəlidir, bir övladı var.
2012-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin Sərəncamı ilə “Şöhrət” ordeni ilə təltif olunub.
2012-ci ildə ölkəmizdə parlamentarizmin inkişafında və parlamentlərarası əlaqələrin möhkəmləndirilməsindəki xidmətlərinə görə Milli Məclisin Fəxri medalı ilə təltif olunub.
2018-ci ildə “Azərbaycan ordusunun 100 illiyi (1918-2018)” yubiley medalı ilə təltif olunub.
2019-cu ildə “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin 100 illiyi (1918-2018)” yubiley medalı ilə təltif olunub.
2022-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinin Sərəncamı ilə 2-ci dərəcəli "Vətənə xidmətə görə" ordeni ilə təltif olunub.
2023-cü ildə "Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin 100 illiyi (1921-2021)" Azərbaycan Respublikasının yubiley medalı ilə təltif olunub.

Bahar Muradova - Chairperson
She was born on March 20, 1962 in the city of Fuzuli. She graduated from Baku Light Industry Technical College with honors in 1981. She studied at the Faculty of Philology of Baku State University in 1984-1990. She received a second higher education in law in "Azerbaijan" University in 1994-2000.
In 2009, she defended her dissertation on "The role of the OSCE in the settlement of the Armenia-Azerbaijan, Nagorno-Karabakh conflict" and received a PhD in political science.
Currently, she is a dissertation candidate in the Doctor of Sciences program on "Foreign-political relations of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan: Bilateral and multilateral cooperation" with the specialty "Political institutions and systems" at the Academy of Public Administration under the President of the Republic of Azerbaijan.
She started working at Baku sewing factory No. 1 in 1981, in 1989 - 1992, she was the responsible secretary of the Yasamal district organization of the Azerbaijan Voluntary Book Lovers Society in 1992 - 1993, the Yasamal district organization of the "Care" society, and she was an instructor the Yasamal district executive in 1993 - 1995. She worked as a referent in the Public-Political Department of the Executive Office of the President of the Republic of Azerbaijan in 1995 - 2000. She has been a member of the New Azerbaijan Party since 1993.
She was a member of the Board of the New Azerbaijan Party Yasamal district organization in 1994 - 1999, and she was the deputy chairperson of the New Azerbaijan Party Women's Council in 1995 - 2009. She was elected a member of the Political Council and the Board of Directors at the 1st Congress of the New Azerbaijan Party held in 1999 and she worked as the deputy executive secretary of the New Azerbaijan Party until 2005. She was the chairperson of the New Azerbaijan Party International Relations Commission from 2013 to 2021. She was re-elected as a member of the Board of Directors at the New Azerbaijan Party congress held in March 2021. She was elected a deputy to the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan from the New Azerbaijan Party in the II, III, IV and V convocations. In 2000 - 2005, she was a member of the Legal Policy and State Building Commission, as well as a member of the Azerbaijani delegation to the Inter-Parliamentary Union. From 2005 to 2020, she was the deputy chairperson of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, from 2015 to 2020, she was the chairperson of the Human Rights Committee of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan. She was the head of the Azerbaijani delegation to the OSCE Parliamentary Assembly From 2005 to 2020, andshe was the head of the Azerbaijan-Switzerland inter-parliamentary relations working group of the Milli Majlis from 2008 to 2020. Since 2006, she has been a member of the Coordinating Council of World Azerbaijanis. She was a member of the State Commission on Prisoners and Missing Citizens in 2015-2020.
By the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated March 12, 2020, she was appointed the chairperson of the State Committee on Family, Women and Children Affairs. She is married and has one child.
In 2012, she was awarded the Order of Glory by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan.
In 2012, she was awarded the Honorary Medal of the Milli Majlis for her services in the development of parliamentarism and strengthening of inter-parliamentary relations in our country.
In 2018, she was awarded the jubilee medal "100th anniversary of the Azerbaijani army (1918-2018)".
In 2019, she was awarded the jubilee medal "100th anniversary of the Azerbaijan People's Republic (1918-2018)".
In 2022, she was awarded the Order of the President of the Republic of Azerbaijan with the Order of the 2nd degree "For service to the country".
In 2023, "100th anniversary of Azerbaijan State Pedagogical University (1921-2021)" she was awarded with the jubilee medal of the Republic of Azerbaijan.
In 2024, "100th anniversary of Heydar Aliyev (1923-2023)" was awarded with the jubilee medal of the Republic of Azerbaijan.