“Sağlam həyat naminə erkən nikaha YOX deyək!”
Aprelin 2-də Qaradağ rayonu Qobustan qəsəbəbsində Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi “Sağlam həyat naminə erkən nikaha YOX deyək!” adlı genişmiqyaslı maarifləndirmə layihəsi çərçivəsində növbəti tədbiri olub. Qeyd etmək lazımdır ki, Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən mütəmadi olaraq cəmiyyətin diqqətinin ailə məsələlərinə yönəldilməsi, ailə dəyərlərinin qorunub saxlanılaraq gələcək nəsillərə ötürülməsi, gənclərin ailə həyatına hazırlığı, sağlam həyat tərzinin təbliği istiqamətində müxtəlif tədbirlər həyata keçirilir.
Qaradağ Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Təranə İsmayılova tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, bu mövzunun aktuallığını qeyd etdi. Azərbaycan Respublikasının Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi sədr müavini Aynur Sofiyeva ailə dəyərlərindən, ailə institutunun rolundan və dövlətimizin bu məsələlərə verdiyi önəmdən bəhs etdi. O, bildirdi ki, Azərbaycan dövlətinin, möhtərəm Prezident cənab İlham Əliyevin bu sahədə həyata keçirdiyi dövlət siyasəti öz müsbət nəticələrini verir. Lakin, əfsuslar olsun ki, bəzi problemlər hələ də qalmaqdadır. Bunlardan biri də erkən nikah və uşaqların, xüsusilə qızların təhsildən yayınma hallarıdır. Əhalinin, o cümlədən, gənclərin insan alveri, erkən nikah və qan qohumları arasında bağlanan nikahların yaratdığı fəsadlar barəsində və sağlam həyat tərzinin təbliği istiqamətində maarifləndirilmə işinin daha da gücləndirilməsinə ehtiyac vardır. Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin İnformasiya və Analitik araşdırmalar şöbəsinin baş məsləhətçisi Aynur Veysəlova erkən nikahlar və onların yaratdığı fəsadlarla bağlı mövcud vəziyyət haqqında məlumat verdi.
Tədbirdə   Qaradağ Rayon prokurorun köməkçisi Elnur Əliyev, Qaradağ Rayon İcra Hakimiyyətinin Yetkinlik Yaşına Çatmayanlarla İş   üzrə Komissiyasının məsul katibi Firidun Hüseynov, Din xadimi Hacı Qaraoğlan Həsənov, 17 saylı Birləşmiş Şəhər Xəstəxanasının həkim ginekoloqu Rəna Ağayeva, 195 saylı Tam Orta Məktəbin Psixoloqu Elnarə Nuriyeva çıxış edərək, daha çox problemin yaratdığı fəsadlardan danışdılar.  Görüşdə  mövzu ilə bağlı ətraflı müzakirələr aparıldı. Tədbirin sonunda iştirakçılara Komitənin çap məhsulları təqdim olunub.

The next event in the framework of large-scaled project “Say NO to early marriages for the healthy lifestyle” will be held in the Garadagh district
State Committee fot Family, Women and Children Affairs permanently carries out various activities directed to aim public attention to family issues, to preserve family values and forward them to future generations, to prepare young generation to family life and to promote healthy lifestyle.
The next event within the framework of the awareness raising project “Say NO to early marriages for the healthy lifestyle” was held on 2 April of 2015 in Qobustan area of Garadagh district.
The event was opened by the Deputy head of Qaradagh Executive Power Tarana Ismayilova, she greeted the participants and noted the relevance of this event.
Afterwards the floor was given to deputy head of the State Committee for Family, Woman and Children Affairs Aynur Sofiyeva. In her speech she spoke about activities hold by the Committee for the purpose of preventing early marriages facts.
She noticed the need ofpreventing early marriages and about the problems coming from blood-relatives marriage.
The senior advisor of the Department on Information and analytical researches of the State Committee for Family, Women and Children Affairs Aynur Veyselova informed about early marriages and their consequences.
Elnur Aliyev, assistant of Prosecutor of Qaradagh district, Firidun Huseynov,executive secretary of the Commission on Minors of Local Executive Power of Garadagh district, Haci Qaraoghlan Hasanov, Rena Agayeva doctor-gynaecology of United City Hosital number 17 and Elnara Nuriyeva, Psychologist of Secondary School number 195 spoke consequences of this problem in the meeting.
Comprehensive discussions were held afterwards. At the end of this event the booklets were distributed among the participants.