“Oxuyaq və paylaşaq” adlı sosial maarifləndirmə layihəsi davam edir
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən cari ilin aprel ayında “Oxuyaq və paylaşaq” adlı sosial maarifləndirmə layihəsinə start verilib. Layihənin əsas məqsədi uşaqlarda mütaliəyə marağın yaradılması, onlarda dinləmə mədəniyyətinin formalaşdırılması, emosional inkişaf və dünyagörüşünün artırılması, bütün bunların nəticəsində gələcəkdə həyatı daha dərin qavramalarına şərait yaratmaqdır.
Kitabların oxunulduqdan sonra sadəcə rəflərdə qalmaması, paylaşılması ekoloji baxımdan da olduqca vacibdir. Çünki kitabların kağızdan, kağızın isə ağacdan hazırlandığını nəzərə alsaq, uşaqlara kitabları sevdirməklə, onları səliqəli saxlamağı və paylaşmağı öyrətməklə ağacların kəsilməsinin qarşısını almaq olar. Beləliklə həm də uşaqlara ekologiyanı qorumağı, təbiəti sevməyi və zərər verməməyi təşviq etmiş olarıq.
İl ərzində davam edəcək layihə çərçivəsində könüllü şəxslər və kollektivlərin Bakı şəhərində və regionlarda yaşayan uşaqlara kitablar göndərməsi, həmin kitabların istifadədən sonra uşaqların eyni bölgədə yaşayan həmyaşıdlarına ötürülməsi və layihənin əhatə dairəsinin genişləndirilməsi planlaşdırılır.
Layihənin əhəmiyyətini, regionları əhatə etdiyini və uşaqların üzündə təbəssüm, qəlbində sevinc yaradacağını nəzərə alaraq, cəmiyyət üzvlərini bir daha layihədə aktiv iştirak etməyə dəvət edirik. Təqdim olunan hər bir kitab uşaqların mənəvi dünyasına rəng qatacaq.

The State Committee for Family, Women and Children's Affairs launched the social awareness project "Let's Read and Share" in April this year.
The main goal of the project is to encourage children's interest in reading, to form a culture of listening, to increase their emotional development and outlook and, as a consequence of all this, to create conditions for a deeper understanding of life in the future.
Considering that books are made of paper and paper is made of wood, we can prevent trees from being cut down by teaching children to love books, to keep them carefully and to share them. In this way, we will also encourage children to protect the environment, to love nature and not to harm it.
As part of the year-long project, volunteers plan to send books to children living in Baku city and districts and, after using these books, to pass them on to their peers living in the same area and expand the reach of the project.