“Ailə, ailə dəyərləri və ənənələr” mövzusunda valideynlər ilə görüşlər keçirilib
Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti tərəfindən təsdiq edilmiş “Uşaqların doğulanadək cins seçiminin qarşısının alınmasına dair 2020-2025-ci illər üçün Tədbirlər Planı”nın 2.3.3-cü “Əhali, xüsusilə gənclər arasında ailə dəyərlərinin və ənənələrinin təbliği və bu sahədə maarifləndirmə işinin genişləndirilməsi” bəndinin icrası məqsədilə Bakı şəhərində yerləşən orta məktəblərdə valideynlər arasında maarifləndirici görüşlər keçirilib.
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi və Bakı şəhəri üzrə Təhsil İdarəsinin birgə təşkilatçılığı, Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə Nərimanov rayonu şəhid Tahir Həsənov adına 57 nömrəli tam orta, Səbail rayon 162 nömrəli tam orta və Xətai rayonunda yerləşən Zakir Tofiq oğlu Yusifov adına 194 nömrəli tam orta məktəblərdə keçirilən görüşlərdə ümumilikdə 346 valideyn iştirak edib.
Görüşlərdə 57 nömrəli tam orta məktəbin direktoru Aytən Sadıqova, 162 nömrəli tam orta məktəbin direktoru Nərgiz Ələkpərova və 194 nömrəli tam orta məktəbin direktoru Elnarə Zeynalova giriş nitqi ilə çıxış edərək bu istiqamətdə aparılan maarifləndirmənin əhəmiyyətinindən bəhs ediblər.
Təqdimatla çıxış edən Dövlət Komitəsinin Ailə məsələləri şöbəsinin müdiri Gülnarə Məmmədova ailə dəyərlərinin və ənənələrinin qorunub saxlanılması, nəsildən nəslə ötürülməsinin dövlət ailə siyasətinin əsas prioritet istiqaməti olması, bu sahədə Dövlət Komitəsinin üzərinə düşən öhdəlik və görülən işlər barəsində iştirakçılara geniş məlumat verib.
Daha sonra cəmiyyəti narahat edən ailə məsələləri, ailə münasibətlərində yaranan fəsadlar və onlardan çıxış yolları istiqamətində  valideynlərlə müzakirələr aparılıb.
Dövlət Komitəsi tərəfindən hazırlanan “Valideyn bələdçisi”, “Valideynlər üçün övladları ilə münasibətə dair tövsiyələr”, “Yox deməyi bacar” adlı maarifləndirmə vəsaitləri iştirakçılara paylanılıb.

Meetings with parents were held on the topic "Family, family values and traditions"
Educational meetings among parents were held in secondary schools located in Baku for the purpose of implementation of Item 2.3.3 "Promotion of family values and traditions among the population, especially young people, and expansion of educational work in this area" of the "Action Plan for 2020-2025 on the Prevention of Prenatal Sex Selection of Children" approved by the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan.
Jointly organized by the State Committee for Family, Women and Children Affairs and the Department of Education for Baku City, with the support of the Ministry of Science and Education, a total of 346 parents participated in the meetings held in secondary school No. 57 named after martyr Tahir Hasanov of Narimanov district, secondary school No. 162 of Sabail district, and secondary school No. 194 named after Zakir Tofig oglu Yusifov located in Khatai district.
Ayten Sadigova, the director of secondary school No. 57, Nargiz Alekparova, director of secondary school No. 162, and Elnara Zeynalova, director of secondary school No. 194, spoke about the importance of education in this direction.
Gulnara Mammadova, the head of the Department of Family Affairs of the State Committee, who made the presentation, gave the participants extensive information about the preservation of family values and traditions, the main priority direction of the state family policy, the responsibility of the State Committee in this field and the work done.
Later, discussions were held with parents in the direction of family issues that concern the society, complications arising in family relationships and ways out of them.
The educational materials "Parent's Guide", "Recommendations for parents on the relationship with their children", "Be able to say no" prepared by the State Committee were distributed to the participants.