“Təhlükəsiz reproduktiv sağlamlıq davranışlarının və sağlam həyat tərzi vərdişlərinin formalaşdırılması” mövzusunda onlayn tədbir keçirilib
23 noyabr 2021
Ailə,Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən Səhiyyə Nazirliyi və Təhsil Nazirliyi ilə birgə əməkdaşlıq çərçivəsində təhsil müəssisələrində keçirilən maarifləndirmə tədbirlərinin davamı olaraq, 23 noyabr 2021-ci il tarixdə Zaqatala Dövlət İdarəetmə və Texnologiya Kollecinin və Lənkəran Peşə Liseyinin tələbələrinin iştirakı ilə “Təhlükəsiz reproduktiv sağlamlıq davranışlarının və sağlam həyat tərzi vərdişlərinin formalaşdırılması” mövzusunda onlayn tədbir keçirilib.
Tədbirdə Dövlət Komitəsinin əməkdaşı Nailə İbrahimova “Sağlam həyat tərzi, yoxsa ziyanlı vərdişlər? Seçim sizindir” adlı təqdimatla çıxış edərək , insan səhhətinə müsbət təsir edən amillərdən və ziyanlı vərdişlərin gənclərin reproduktiv sağlamlığına göstərdiyi mənfi təsirlərdən danışıb.
Səhiyyə Nazirliyinin İctimai Səhiyyə və İslahatlar Mərkəzinın həkim-mütəxəssisi Zümrüd Kazımova “Reproduktiv sağlamlıq və ailə planlaşdırılması”adlı təqdimatla çıxış edərək, gənclərin həyatında reproduktiv sağlamlıqla bağlı yaşanan problemlərdən, ailə planlaşdırılmasının vacibliyindən, erkən nikahların fəsadlarından bəhs edib.

An online event on "Forming safe reproductive health behaviors and healthy lifestyle habits" was held
As a continuation of awareness-raising activities carried out by the State Committee for Family, Women and Children Affairs in cooperation with the Ministry of Health and the Ministry of Education, on November 23, 2021 with the participation of students of Zagatala State College of Management and Technology and Lankaran Vocational High School held an online event on "Formation of healthy behaviors and healthy lifestyle habits".
At the event, Naila Ibrahimova, an employee of the State Committee, said, “Healthy lifestyle or bad habits? The choice is yours. ”She spoke about the factors that have a positive impact on human health and the negative impact of harmful habits on the reproductive health of young people.
Zumrud Kazimova, a specialist at the Center for Public Health and Reforms of the Ministry of Health, made a presentation on "Reproductive Health and Family Planning" and spoke about the problems of reproductive health in young people, the importance of family planning and the consequences of early marriages.